Veriu i Kosovës vazhdon të mbetet i tensionuar teksa gjatë natës ka patur shpërthime dhe të shtëna armësh në Zveçan dhe Zubin potok. Gjithashtu rrugët për në Bërnjak dhe Jarinje janë ende të bllokuara nga barrikadat e vendosura nga serbët.

Njësi e EULEX-it është sulmuar në Rudarë të Zveçanit me molotov, por fatmirësisht nuk ka patur të lënduar. Ambasadori i anëtarësimit të Amerikës në Prishtinë, Jeff Hovenier ka dënuar sulmin ndaj misionit.

Sulmet e dhunshme ndaj Policisë së Kosoves dhe personelit të sigurisë ndërkombëtare janë të papranueshme dhe përgjegjësit duhet te perbalen me drejtesine.

Edhe Bashkimi Evropian ka deklaruar nëpërmjet shefit të diplomacisë Jozef Borrel se nuk do të ketë asnjë tolerim për sulmet ndaj eulexit.

“BE-ja nuk do të tolerojë sulmet ndaj EULEX-it apo përdorimin e dhunës, dhe akteve kriminale në veri.Barrikadat duhet të hiqen menjëherë nga grupet e serbëve të Kosovës. Qetësia duhet të kthehet. EULEX-i do të vazhdojë të koordinojë veprimet me autoritetet e Kosovës dhe KFOR-in. Gjithë akterët duhet të evitojnë përshkallëzimin”

Shpërthimet dhe të shtënat gjatë natës në Zveçan dhe Zubin Patok kanë bërë që policia e Kosovës të shtojë prezencën në veri të vendit, ndërsa nëpër rrugë shihen shumë pak qytetarë. Gjithashtu vihet re prani më e madhe e forcave të KFOR-it dhe të misionit të EULEX.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Paraburgim për një person nga Gostivari për shkak të pjesëmarrjes në ushtri të huaj

Prokuroria Themelore Publike njofton se 30 vjeçari nga Negotina e Gostivarit gjatë…

Vërtetohen lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me shërbimet sekrete të vendeve të tyre

Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre…

Tiranë: Shtohen zërat që kërkojnë dorëheqjen e Bashës nga kreu i PD-së

Një grup prej 10 zyrtarësh dhe ish-zyrtarësh të Partisë Demokratike, themelues dhe…

SHBA, Komisioni i Etikës nis hetimet ndaj republikanit Matt Gaetz

Komisioni i Etikës i Dhomës së Përfaqësuesve, i cili kontrollohet nga demokratët…

Që nga rihapja xhamia Ajasofja u vizitua nga mbi 3.5 milionë njerëz

Imami i Xhamisë së Madhe Ajasofja në Stamboll, Ferruh Mustuer, tha se…