Kardinali Konrad Krajewski, i cili është dërguar nga Papa Françesku për të shpërndarë ndihma humanitare në Ukrainë, është sulmuar me armë zjarri teksa po dërgonte ndihma në qytetin ukrainas të Zaporizhzhias.

Kardinali me origjinë polake ishte bashkë me një peshkop katolik, një peshkop protestant dhe një ushtar ukrainas, kur shkuan me ushqime drejt vijës së parë të luftës.

Teksa mbaroi furnizimet e shkarkuara për disa banorë vendas, kardinali Krajewski dhe shoqëria e tij bamirëse u vunë nën shënjestër me armë të lehta.

“Për herë të parë në jetën time më ndodhi kjo. Nuk dija ku të vrapoja, sepse nuk mjafton të vraposh. Duhet të dini se ku të shkoni”, tha ai për Vaticannews, transmeton Klankosova.tv.

Kardinali Krajewski dhe të tjerët shpëtuan nga incidenti të padëmtuar dhe vazhduan të dërgonin ndihmën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Çfarë thonë sondazhet e fundit para zgjedhjeve të së dielës në Francë?

Emmanuel Macron ka hequr një pengesë të madhe për t’u rizgjedhur president…

Namazi i teravive në Qabe gjatë Ramazanit do të falet pa praninë e xhematit

Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, më 17 prill njoftoi se…

Zgjedhjet e parakohshme, mbi 22 mijë mërgimtarë hyjnë në Kosovë

Një numër i madh i bashkatdhetarëve janë parë teksa vinë këto ditë…

65 pacientë të shtrirë në spitale për COVID-19, tre në gjendje të rëndë

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy…

Trefishohen në 5 muaj kalimet e parregullta të emigrantëve për në BE nëpërmjet Ballkanit Perëndimor

Rruga e Ballkanit Perëndimor po shërben si një nga rrugëkalimet më të…