Një sulm me armë ka ndodhur sot në një xhami në Oslo pikërisht në festën e shenjtë të myslimanëve, Ditën e Kurban Bajramit.


Nuk dihet motivi i sulmit, por ai është duke u hetuar si akt terrorist, deklaruan autoritetet norvegjeze.


Një person i armatosur ka hapur zjarr në Qendrën Islamike Al-Noor të shtunën. Një person që ishte i pranishëm në xhami ka arritur ta ndalojë sulmuesin, duke pësuar disa lëndime.

Më vonë, një grua u gjet e vdekur në shtëpinë e të dyshuarit. Viktima dyshohet se ishte e afërt me sulmuesin.


Udhëheqësi i operacionit policor, Rune Skjold, tha se sulmuesi njihet si një person nga Norvegjia, i njohur për autoritetet, por që nuk ka pasur ndonjë të kaluar kriminale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kabineti i Vjosa Osmanit i reagon Mustafës: Nuk ka peshë mendimi i tij

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së vendit, Vjosa Osmani, sot publikoi pamje…

Johnson: Veprimet e Rusisë në Ukrainë cilësohen si krime lufte

Kryeministri britanik Boris Johnson, ka thënë sot se veprimet e presidentit rus…

Izraeli vazhdon sulmet nga toka, ajri dhe deti në Gazë

Ushtria izraelite e sulmon Gazën, të cilën e mban nën bllokadë prej…

Po të mos ishte Klani i Zajazit, BDI-ja!

Status nga rrjeti social facebook i El Cheka 1.Nuk do zhdukeshin dhe…

Arrestohet “Shefi i shefave” të organizatës mafioze italiane Ndrangheta

Një nga mafiozët më mizorë dhe ish-kreu i grupit mafioz italian Ndrangheta,…