Autoritetet ukrainase kanë raportuar një sulm me raketa në një autokolonë humanitare pranë Zaporizhia këtë mëngjes.

Sipas informacioneve paraprake mësohet se nga sulmi janë raportuar të paktën 23 viktima.

Fotot dhe videot e para të postuara në rrjetet sociale tregojnë njerëz të vdekur dhe të plagosur nëpër rrugë.

Ndërsa raportohet se autokolona është goditur më shumë se 10 herë.

“Armiku nisi një sulm ndaj një autokolone humanitare në periferi të qytetit. Njerëzit ishin në radhë për të shkuar në territoret e pushtuara për të marrë të afërmit e tyre dhe për të ofruar ndihma humanitare”, shkroi guvernatori i Zaporizhia, Alexander Struck në një postim në Telegram.

Siç raporton Guardian, në orët e fundit Rusia ka kryer sulme me raketa në disa qytete në Ukrainë, përfshirë dhe Dipron.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA: Zelensky të mos përjashtojë bisedimet e paqes me Putinin

Zyrtarët amerikanë thonë se aktualisht Putin nuk është serioz për bisedimet e…

Shpërthim në një fabrikë në Itali, disa të vdekur

Një shpërthim në një fabrikë u regjistrua këtë të hënë në Casalbordino,…

Dialogu Prishtinë – Beograd pritet të nisë shpejt, Szunyog thotë se Kurti tashmë ka ftesë për të vizituar Brukselin

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka thënë se…

Ekipi i Kosovës synon medalje në Botëror

Ekipi i Kosovës ka mbërri tashmë në Tokio të Japonisë, ku do…

Forcat speciale nga Perëndimi janë në terren në Ukrainë – thuhet në disa dokumente ‘të klasifikuara’ të zbuluara në internet

Forcat speciale nga Perëndimi janë në terren në Ukrainë, sipas dokumenteve të…