Autoritetet ukrainase kanë raportuar një sulm me raketa në një autokolonë humanitare pranë Zaporizhia këtë mëngjes.

Sipas informacioneve paraprake mësohet se nga sulmi janë raportuar të paktën 23 viktima.

Fotot dhe videot e para të postuara në rrjetet sociale tregojnë njerëz të vdekur dhe të plagosur nëpër rrugë.

Ndërsa raportohet se autokolona është goditur më shumë se 10 herë.

“Armiku nisi një sulm ndaj një autokolone humanitare në periferi të qytetit. Njerëzit ishin në radhë për të shkuar në territoret e pushtuara për të marrë të afërmit e tyre dhe për të ofruar ndihma humanitare”, shkroi guvernatori i Zaporizhia, Alexander Struck në një postim në Telegram.

Siç raporton Guardian, në orët e fundit Rusia ka kryer sulme me raketa në disa qytete në Ukrainë, përfshirë dhe Dipron.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia dëbon 20 diplomatë çekë

Republika Çeke akuzon diplomatët rusë për shpërthimin e vitit 2014 Rusia ju…

Policia po heton vrasjen e dyfishtë në Butel

Policia është duke punuar për zbardhjen e motivit nga përleshja e armatosur…

Instituti Robert Koch: Pandemia mund të zgjasë dy vjet

Në Gjermani jeta publike gati minimizohet. Instituti prestigjioz gjerman “Robert Koch” vlerëson, se…

Hallaçi komenton rastin me dokumentarin “Trimat e Kumanovës”

Emisioni investigativ Top Story denoncoi sulm kibernetik ndaj dokumentarit “Trimat e Kumanovës”…

Harris paralajmëron se agresioni rus i Ukrainës kërcënon demokracinë në të gjithë Evropën

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris theksoi unitetin midis amerikanëve dhe aleatëve të…