Tensionet po përshkallëzohen në rajon pasi forcat izraelite përdorën dhunë në Mesxhid al-Aksa dhe e kthyen xhaminë e shenjtë në një “fushë beteje” gjatë natës

Kuds

Një sulm i armatosur është kryer në një pikë kontrolli izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Tensionet po përshkallëzohen në rajon pasi forcat izraelite përdorën dhunë në Mesxhid al-Aksa dhe e kthyen xhaminë e shenjtë në një “fushë beteje” gjatë natës.

Në një deklaratë me shkrim nga ushtria izraelite thuhet se një sulm i armatosur është kryer në një nga postblloqet më të mëdha në rajon, i quajtur “300”, që lidh Bregun Perëndimor të pushtuar me Kudsin Lindor.

Thuhet se ushtarët izraelitë në vendngjarje iu përgjigjën sulmit duke hapur zjarr.

Ndërsa askush nuk u lëndua nga forcat izraelite, u tha se një kërkim në shkallë të gjerë u nis në rajon për të kapur të dyshuarin e sulmit.

Sulmi erdhi pasi forcat izraelite ndërhynë me dhunë ndaj besimtarëve në xhaminë Al-Aksa mbrëmë.

Një grup palestinezësh u strehuan në xhaminë Kibla në al-Aksa pas namazit të taravisë, pas thirrjeve të kolonëve fanatikë hebrenj për të bastisur xhaminë al-Aksa për shkak të festës “Pesah”.

Gjatë bastisjes në Mesxhid al-Aksa, forcat izraelite ndërhynë në xhaminë Kibla duke përdorur dhunë dhe e kthyen tempullin e shenjtë në një fushë beteje.

Gjatë bastisjes, më shumë se 350 njerëz që u strehuan në xhaminë Kibla u arrestuan.

Pas presionit që e përshkallëzoi tensionin, një sulm i armatosur ndaj ushtarëve izraelitë u krye në qytetin Khalil në Bregun Perëndimor ku një ushtar u plagos./AA/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prokurorët rusë mbështesin dënimin me burg për Navalny

Prokurorët rusë kanë mbështetur një dënim me burg deri në 3.5 vjet…

24 vjet nga Masakra e Reçakut

Kosova përkujton sot 24-vjetorin e Masakrës së Reçakut, ku u vranë mbi…

Rusia rrit rekrutimin ushtarak për intensifikim të luftës në Ukrainë

Rusia po rrit rekrutimin e saj ushtarak, që mund të ketë një…

Qeveria dhe MPB me një taktikë të re, si do të përballen me alarmet e vazhdueshme për bomba

Një protokoll i fshehtë i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe një…

Abdulla Mehmeti: Askush nuk mund ta cenojë pronësinë intelektuale të tjetërkujt

R e a g i m ASKUSH NUK MUND TA CENOJË PRONËSINË…