Suedia ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se do të marrë mbështetje gjatë periudhës kur një aplikim i mundshëm për t’u bashkuar me NATO-n përpunohet nga 30 vendet në aleancë, tha ministrja e Jashtme, Ann Linde.

Suedia dhe Finlanda qëndruan jashtë NATO-s gjatë Luftës së Ftohtë, por aneksimi i Krimesë nga Rusia në 2014 dhe pushtimi i saj i Ukrainës i kanë shtyrë vendet të rimendojnë politikat e tyre të sigurisë, me anëtarësimin në NATO, që duket gjithnjë e më i mundshëm, shkruan Aljazeera.

“Natyrisht, nuk do të hyj në asnjë detaj, por ndihem shumë i sigurt se tani kemi një garanci amerikane”, tha Linde për një televizion suedez nga Uashingtoni pas takimit me Sekretarin e Shtetit të ShBA-së, Antony Blinken.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjenerali shqiptar i dërgon porosinë e fortë Vuçiqit

Ish-ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, Dritan Demiraj, ka komentuar pas deklaratës së…

Qeveria vendosi: Ora policore fillon në ora 23:00

Qeveria në mbledhjen e sotme ka miratuar propozimin e Shtabit të Krizës…

Helikopteri i KFOR-it patrullon mbi në Jarinë

Pas manovrave të sotme dhe të djeshme me helikopterë dhe aeroplanë ushtarak…

Kriza e refugjatëve vijon në kufirin polako-bjellorus

Bjellorusia ndërton kampe dhe ndihmon refugjatët Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz…

Kosova në kërkim të Presidentit, pro e kundër zgjedhjes se kreut të shtetit nga populli

Aktorët politikë në Kosovë nuk kanë arritur ende konsensus për zgjedhjen e…