Shumë viktima janë raportuar pasi një stuhi pluhuri shkaktoi përplasjen e të paktën 40 deri në 60 makinave përgjatë një autostrade kryesore në Illinois të hënën.

Kapiteni i Policisë së Shtetit të Illinois, Ryan Starrick tha se të paktën “40 deri në 60 makina pasagjerësh” u përfshinë në aksidente dhe ata kanë raporte për “vdekje të shumta” dhe më shumë se 30 persona të shtruar në spital.

Të paktën dy gjysmë kamionë morën flakë në përplasje, sipas Starrick, shkruan CNN.

“Autostrada 55 në qarqet jugore të Sangamon dhe në qarqet veriore të Montgomery-t mbetet e mbyllur në të dy drejtimet për shkak të përplasjeve të shumta të shkaktuara nga një stuhi pluhuri, e cila ka ulur ndjeshëm dukshmërinë”, tha Departamenti i Transportit i shtetit në një postim në Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ballkani Perëndimor, në fokus të BE-së gjatë kryesimit të Francës

Franca, nga 1 janari, ka marrë kryesimin e radhës të Këshillit të…

Qeveria: Nisin negociatat me MCC-në për projektin energjetik 200 milionë dollarësh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dje në vizitë në Amerikë është takuar…

Presidenti i Lituanisë: Nëse Ukraina bie në duart e Putin, ne jemi të radhës!

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda paralajmëroi se asnjë vend në Evropë nuk…

Bisedime të nivelit të lartë mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës

Departamenti amerikan i Shtetit tha të hënën se një diplomate e lartë…

VIDEO/ Shperthimi i frikshëm i vullkanit dhe turistët që vrapojnë të alarmuar

Frikë në Giava, në Indonezi, nga shpërthimi i vullkanit Tangkuban, pranë qytetit…