Një shtatore në Georgia, që është quajtur “Stonehenge amerikan”, që të krishterët konservator e cilësojnë si “satanik” është dëmtuar nga një shpërthim me eksploziv.

Një nga katër pllakat e granitit të shtatores është shkatërruar plotësisht, kanë bërë të ditur autoritetet në Georgia.

Atraksioni misterioz ishte ndërtuar në Elbertone në vitin 1980, dhe ishte punuar nga graniti me porosi nga një person i  panjohur apo një grupi që njiheshin me nofkën “RC të krishterët”.

“Kësaj shtatore dikush i dha aurën e misterit, pasi identiteti dhe qëllimi i saj akoma nuk dihen. Kjo ndihmoi që gjatë viteve të qarkullojnë spekulime dhe teori konspirative për qëllimin e kësaj shtatore”, tha Katy McCarty që heton teoritë konspirative.

Pllakat mbi 5 pesë të larta kanë mesazhe prej dhjetë pjesëve të shkruara në tetë gjuhë të ndryshme, që janë si një lloj udhëzuesi.

Një pjesë e mesazhit bën thirrje që të ruhet popullata botërore në 500 milionë apo më pak, derisa disa pjesë tjera flitet për “riprodhim të mençur”.

Autoritetet në Georgia deri më tani nuk kanë ndonjë të dyshuara për shkatërrimin e shtatores.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rama shpall fitoren: Festa në orën 18:00 në sheshin ‘Skënderbej’, kush të dojë të na bashkohet

Kryeministri Edi Rama ka shpallur fitoren për zgjedhjen e 25 Prillit. Në…

Institucionet jotransparente për shpenzimet buxhetore

Transparenca aktive e ministrive, qeverisë dhe komunave në vitin 2021, është 63…

Aksion policorë në Haraçinë, arrestohen tetë persona

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski përmes profilit të tij në…

Ursula von der Leyen sot në Shkup, do të mbajë fjalim para deputetëve

Kryetarja e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen do të arrijë…

Trafikonte emigrantë në Britaninë e Madhe, shqiptari kapet në Holandë

Policia holandeze ka arrestuar një 24-vjeçar shqiptar, i cili akuozhet për trafikim…