Stoltenberg fton Kosovën e Serbinë të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë.

Pas zhvillimeve në veri të Kosovës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Përmes një postimi në Twitter Stoltenberg ka thënë se me Vuçiqin kanë folur për tensionet e krijuara së fundmi në veri të Kosovës.

“Të gjitha palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë”, ka shkruar Stoltenberg.

“NATO  është e gatshme të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, bazuar në mandatin që ia ka dhënë Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB)”, ka shkruar tutje Stoltenberg.

Ndryshe, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka biseduar të martën edhe me kryeministrinë  Kosovës Albin Kurti.

Stoltenberg pas telefonatës me Kurtin ka thënë se të gjitha palët duhet ta ruajnë qetësinë dhe të shmangin veprimet e njëanshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Një nga makinat e djegura mbrëmë në Shkup është e prokurorit të njohur

Një nga makinat që u dogj mbrëmë në një lagje të Shkupit…

Si ndodhi rrethimi i parë i familjes Jashari dhe si u përball Ademi me policinë serbe

Bashkëluftëtari i komandantit legjendar Adem Jashari, Jakup Nura në Frontal të T7…

OBSH korrigjon vlerësimin e kërcënimit të koronavirusit

OBSH korrigjoi sot vlerësimin e saj për kërcënimin e virusit, që u…

Policia demanton lajmin se xhandarmëria serbe ka hyrë në Karaçevë të Kamenicës

Një ditë më parë në media është raportuar se xhandarmëria serbe kishte…

Majlinda Kelmendi i jep fund karrierës

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi i ka dhënë fund karrierës në këtë sport.…