Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje sot Rusisë që të mos ndërhyjë në Bjellorusi për të kontrolluar protestat e pashembullta që kanë shpërthyer në vend që nga zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit.

“Askush, as Rusia, nuk duhet të ndërhyjë atje”, tha Stoltenberg në një intervistë për gazetën e njohur gjermane “Bild”.

Bjellorusia është një shtet sovran dhe i pavarur”, shtoi ai.

Zyrtari theksoi, gjithashtu, se NATO respekton integritetin territorial të Bjellorusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…