Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Finlanda dhe Suedia do të jenë në gjendje t’i bashkohen shpejt aleancës ushtarake perëndimore nëse vendosin ta bëjnë këtë.

“Nëse vendosin të aplikojnë, Finlanda dhe Suedia do të mirëpriten ngrohtësisht dhe unë pres që procesi të shkojë shpejt”, u tha ai gazetarëve në Bruksel.

Pushtimi rus i ka detyruar Suedinë dhe Finlandën të shikojnë neutralitetin e tyre të gjatë ushtarak dhe pritet të shpallin muajin e ardhshëm nëse do të anëtarësohen në NATO.

Rusia, e cila ndan një kufi me Finlandën, ka thënë se do të përdorë armë bërthamore dhe raketa hipersonike në enklavën e saj Baltike të Kaliningradit nëse të dy vendet bashkohen me aleancën ushtarake.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Të shtëna me armë zjarri në rrugën “B” në Prishtinë – flet policia

Zëdhënësi i policisë për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, ka thënë se…

Stoltenberg: Të gatshëm të mbrojmë aleatët nga Moska dhe Minsku

NATO është shumë e shqetësuar nga zhvillimet politike në Bjellorusi dhe sekretari…

Zvogëlohet numri i rasteve aktive në Maqedoni, gati gjysma e rasteve me coronavirus janë në Shkup

Ka filluar të bie numri i rasteve të reja me coronavirus në…

Ministria e Drejtësisë planifikon të rekrutojë edhe katër prokurorë të rinj për Krimet e Luftës

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me zv.sekretarin e Përgjithshëm të…

VOA: Katër grupe ekstremiste dyshohen të jenë përfshirë me protestat në SHBA

Mes protestave të vazhdueshme në Shtetet e Bashkuara mbi vdekjen e George…