Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se aleanca ushtarake transatlantike e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara duhet të forcojë më tej mbështetjen e saj për Ukrainën ndërsa ofensiva e Rusisë vazhdon.

Stoltenberg, mes tjerash, tha se presidenti rus Vladimir Putin kishte “dështuar” në përpjekjet e tij për të ndarë aleatët perëndimorë mbi konfliktin, shkruan Aljazeera.

Aleatët e NATO-s i kanë furnizuar Ukrainës me mbështetje ushtarake me vlerë miliarda dollarë që kur Moska filloi pushtimin e saj në shkurt të vitit të kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Talir 2” dhe “Tarifa” vazhdojnë me prokurorët e njëjtë të PSP-së

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot vazhdon gjykimi për rastet e PSP-së,…

Në Çair numër më i madh i rasteve aktive, më së paku në Sopishte

Kryeqyteti edhe sot me numër më të madh tërasteve të reja me…

Qeveria dorëzoi në Kuvend Propozim/Ligjin për shtetësi

Gjatë ditës së sotme Qeveria dorëzoi Propozim/Ligjin për shtetësi në Kuvend. Ndërkohë…

Shpërthim i vullkanit, llava përpin shtëpitë në Ishujt Kanarie

Ishujt Kanarie janë të sigurta dhe mund të vizitohen, por shpërthimi i…

VMRO-DPMNE: Skandal i madh që punonjës të ASK-së të zhvasin biznesmenë

Nga VMRO-DPMNE-ja opozitare kanë reaguar pas informacioneve jozyrtare në lidhje me një…