Një spital për fëmijë në qytetin port jugor është shkatërruar plotësisht nga bombardimet ruse, sipas këshillit të qytetit të Mariupol.

“Forcat pushtuese ruse kanë hedhur disa bomba në spitalin e fëmijëve. Shkatërrimi është kolosal”, tha ai. Nuk dihet nëse ka pasur viktima.

Mariupoli është i rrethuar nga trupat ruse dhe prej ditësh ka qenë vendi i bombardimeve të forta. Kjo ka lënë mijëra njerëz pa ushqim, ujë dhe energji elektrike.

Kryqi i Kuq e ka përshkruar situatën si “apokaliptike”, ndërsa nënkryetari i bashkisë pretendon se 1200 njerëz janë vrarë në qytet.

Disa përpjekje për të evakuuar civilët nga Mariupol kanë dështuar ditët e fundit. Nuk ka asnjë provë që dikush mund të largohej gjatë një armëpushimi të rënë dakord sot.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ndezi zjarr në një punishte në Mitrovicë, arrestohet 32 vjeçari

Një person është arrestuar pasi ka ndezur zjarr në një punishte të…

Studiuesit nga një universitet gjerman: Bota ka zbuluar vetëm 6 për qind të të prekurve nga coronavirusi

Numri i përgjithshëm i infeksioneve me coronavirus ka të ngjarë të jetë…

Macron dhe Putin bisedojnë sot për krizën në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe homologu i tij rus Vladimir Putin, pritet…

Engel: Marrëveshja Kosovë-Serbi t’i përfshijë të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Eliot Engel, kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, beson se…

RMV ndalon eskportin e vajit deri më 31 maj

Qeveria e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së djeshme miratoi masa ekonomike…