Javën e ardhshme do të rifillojë gjykimi ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.

Gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK sipas kalendarit të publikuar në faqen e Gjykatës Speciale  do të mbahet nga datat 14 deri më 30 gusht.

Ish-krerët e UÇK akuzohen nga Zyra e Prokurorit të Specializuar me akuza për krime kundër njerëzimit, njofton Klankosova.tv.

Ata janë deklaruar të pafajshëm për akuzat e ngritura ndaj tyre.

Deri më tani ndaj Thaçit dhe të tjerëve kanë dëshmuar 15 dëshmitarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Më 1 tetor fillon regjistimi civil në Luginë, u bëhet thirrje shqiptarëve t’i përgjigjen masivisht

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni së bashku me kryesuesin e…

Albin Kurti në FAZ: Marrëveshjet e arritura “me forcë dhe kërcënime” nuk kanë vlerë

Pjesë nga editoriali i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në gazetën konservatore…

Ambasada e SHBA’së: Zgjedhjet në përputhje me ligjin, do të angazhohemi me palët relevante për hapat tjerë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, ka reaguar pas…

Më 14 shtator seanca e radhës ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

Gjykata Speciale ka caktuar seancën e radhës përgatitore në çështjen kundër Hashim…

Kancelari gjerman takohet me presidentin e Kinës

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka pritur sot në Pekin kancelarin gjerman, Olaf…