Ministri i MPB-së, Oliver Spasovski gjatë vizitës së tij zyrtare në Dibër tha se Maqedonia e Veriut momentalisht ka gjendje të qetë dhe stabile.

Ai theksoi se tani vijon anëtarësimi i plotë i Maqedonisë në NATO, diçka që është historike për realizimin e interesave shtetërore dhe se presim shumë shpejtë të hapim bisedimet me BE-në.

“Standardet evropiane do të jenë pjesë e jetesës tonë ndërsa me përfshirjen e policisë së Maqedonisë në trajnime dhe pajisje presim që me të vërtetë ta forcojë mundësinë për rritjen e sigurisë në shtet dhe me këtë të kontribuojmë edhe për sigurinë e rajonit”, tha Spasovski.

Ai foli për bashkëpunimin e mirë të policëve, përkatësisht ministrive të punëve të brendshme jo vetëm me vendet fqinjësore por edhe nga vendet e Bashkimit Evropian.

“Në vitet e fundit kemi bashkëpunim të përforcuar ndërkombëtare jo vetëm me fqinjët tanë, por me gjithë policët e rajonit, me gjithë ministritë në rajon, megjithatë edhe bashkëpunim me vendet anëtare të BE-së”, tha Spasovski duke shtuar se sfidat e përgjithshme të policisë janë terrorizmi, emigrimi, krim transnacional, krimi i organizuar, korrupsioni dhe e gjithë kjo kërkon qasje të përbashkët./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…