Prokuroria e Posaçme SPAK ka dorëzuar në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar (GJKKO) kërkesën për arrestimin e deputetit të dorëhequr të Partisë Socialiste të Shqipërisë, Alqi Bllako.

Pas marrjes së vendimit nga GJKKO, urdhri i kalohet Policisë së Shtetit për të bërë ekzekutimin e vendimit.

Një ditë më parë, Kuvendi i Shqipërisë i dha leje SPAK-ut për arrestimin e Alqi Bllakos, si i akuzuar për përfshirje në aferën e impianteve të plehrave në Tiranë dhe Fier, të njohur si inceneratorët.

Një letrën zyrtare, Kuvendi informoi SPAK-un se Alqi Bllako ka dorëzuar mandatin e tij të deputetit.

Alqi Bllako dhe ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka dyshohet se kanë falsifikuar dokumentin për llojin e tokës ku do të ndërtohej inceneratori i Fierit. Ata ia kanë paraqitur qeverisë sikur ndërtesa e inceneratorit do të bëhej në tokë truall.

SPAK ka provuar se ajo është ndërtuar në tokë arë, vlera e së cilës është më e lirë. Ky falsifikim i ka sjellë buxhetit të shtetit një dëm prej rreth 140,000 eurosh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Përfundon seanca në Hagë, gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt vazhdon më 4 nëntor

Ka përfunduar për këtë javë gjykimi ndaj ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve…

Momentet kur transportuesja 80,000-ton përplaset me portin duke shembur vinçat në Taivan (fotot)

Një anije transportuese 80,000-tonëshe ka shkaktuar kaos sot në portin kryesor të…

Ali Ahmeti kundër kandidimit të Zaevit për president

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, pas takimit të sotëm në klubin e…

Zbardhet lista e të shkarkuarve, emrat e diplomatëve në “sitën” e Cakajt

Shkarkimi i një numri diplomatësh nga Ministri në Detyrë për Evropën dhe…

DASH: Lufta e Rusisë kundër Ukrainës bën të qartë urgjencën e integrimit të Ballkanit Perëndimor

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se lufta e paprovokuar dhe e pajustifikuar…