Konferenca e krerëve të grupeve parlamentare do të vendosë sot për mbajtjen e raundit të katërt për zgjedhjen e presidentit të ri të Shqipërisë.

Mbledhja do të nisë në orën 14:00. Dje Kuvendi ‘dogji’ raundin e tretë për zgjedhjen e kreut të shtetit, duke mos u paraqitur asnjë kandidat për votim.

Sipas Kushtetutës, në raundin e 4 dhe të 5-të, presidenti zgjidhet me 71 vota.

Si mazhoranca edhe opozita, nuk kanë paraqitur asnjë emër si kandidat deri më tani. Për paraqitjen e një kandidati zyrtar, nevojiten 20 firma deputetësh./Euronews

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti: Në duhet t’i bëjmë detyrat tona të shtëpisë, por edhe BE-ja duhet t’i mbajë premtimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë ditës së sotme marrë pjesë në…

Sot 509 raste të reja me COVID-19 në RMV

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer…

Nuredini: Tomor Morina s’ka nevojë për vizita në burg nga pushtetarët shqiptarë

Azbi Nuredini: Ushtari i UÇK-së Tomor Morina që mbahet ilegalisht në burg…

Agjencitë e inteligjencës amerikane publikojnë raportin ”jo përfundimtar” për origjinën e COVID-19

Komuniteti i inteligjencës amerikane nuk ka qenë në gjendje të përcaktojë origjinën…

KE i bën thirrje Serbisë: Hiqni muralin kushtuar Ratko Mladiçit

Piero Fassino dhe Ian Liddell-Grainger, raportues për Serbinë në Asamblenë Parlamentare të…