Qeveria sllovake do të dërgojë aeroplanë luftarakë MiG – 29 në Ukrainë, ka bërë të ditur kryeministri sllovak, Eduard Heger.

Flota e tyre prej 11 aeroplanësh nuk po përdoret më që nga vera e kaluar dhe shumica nuk janë në gjendje funksionale për momentin.

Lajmi vjen pasi Polonia tha se do t’ia dërgojë Ukrainës katër aeroplanë MiG-29 ditëve në vijim.

Muajin e kaluar, Heger, tha se vendi mund të fillojë bisedimet për dërgimin e aeroplanëve.

Polonia dhe Sllovakia, që janë pjesë krahut lindor të aleancës ushtarake të NATO-s, kanë qenë mbështetës të forte të Ukrainës që kur Rusia nisi pushtimin.

Në anën tjetër, kryeministri danez Mette Frederikson gjithashtu tha dje se vendet perëndimore janë duke debatuar çështjen nëse duhet të dërgojnë aeroplanë luftarakë në Ukrainë.

“Kjo është diçka që ne po e diskutojmë në grupin e vendeve aleate. Është një kërkesë e madhe nga Ukraina”, ka thënë ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu ka bërë kërkesë vazhdimisht aleatëve perëndimorë për aeroplanë luftarakë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Deputetja gjermane: BE t’i ngrijë menjëherë bisedimet për anëtarësimin e Serbisë, pas deklaratës së Vuçiqit për Kosovën

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në…

Bildt: Nëse nuk integrohet Ballkani Perëndimor në BE, “non-papers” dalin në tryezë

Diplomatët evropianë Miroslav Lajçak dhe Carl Bildt thanë se vonesat e BE-së…

26 raste të reja me Kovid-19, asnjë viktimë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer…

Stoltenberg: Anëtarët e NATO-s duhet të plotësojnë rezervat e tyre të armëve

Anëtarët e NATO-s duhet të plotësojnë rezervat e tyre të armëve dhe…

Osmani takoi administratoren e USAID-it, konfirmohet mbështetja për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me administratoren e USAID-it, Samantha Power, të…