Sllovakia thotë se ka dërguar të gjithë sistemin e saj raketor S-300 tokë-ajër në Ukrainë, për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes ajrore të vendit nga sulmi rus.

Është rasti i parë i njohur i një vendi që dërgon një sistem të mbrojtjes ajrore në Ukrainë që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia në shkurt, sipas Reuters.

Duke konfirmuar lajmin, kryeministri i Sllovakisë, Eduard Heger, tha: “Unë besoj se ky sistem mbrojtës do të ndihmojë në shpëtimin e sa më shumë jetëve të pafajshme të jetë e mundur nga agresioni i regjimit të Putinit”, shkruan BBC.

Megjithatë, Heger theksoi se dhurimi i sistemit në Ukrainë “nuk do të thotë se Sllovakia është bërë pjesë e një konflikti të armatosur”.

Sllovakia mori së fundmi sistemin raketor amerikan Patriot – një tjetër raketë tokë-ajër – nga anëtarët e tjerë të NATO-s, Gjermania dhe Holanda. Heger tha se vendi tani do të marrë një këst të katërt të sistemit Patriot gjatë javës së ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Blinken viziton Italinë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet të vizitojë sot Italinë, si…

Opozita reagon për lirimin e Rashkovskit

Partitë opozitare VMRO DPMNE dhe koalicioni Aleanca për Shqiptarët- Alternativa reagojnë ndaj…

Një grua në Skenderaj shoqërohet në polici pasi rrahu ish-burrin

Një grua në Skenderaj është shoqëruar në stacionin policor, pasi që e…

Harta/ BE i mbylli hapësirën ajrore, rruga e gjatë që duhet të bëjnë tani avionët rusë

Linjat ajrore ruse po përdorin rrugë të tjera, për të udhëtuar nga…