Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka publikuar një dokument në të cilin thuhet se Gjykata e Apelit në Beograd të Serbisë e ka aprovuar termin ofendues “Šiptari”.

Çitaku e ka publikuar një dokument të këtillë në llogarinë zyrtare të saj në ‘Twitter’, duke thënë se një vendim i këtillë është i kundërligjshëm, shkruan lajmi.net.

“Gjykata e Apelit në Beograd legalizon termin fyes “Siptari” duke refuzuar ankesën e ANMC-së në padinë kundër Ministrit të Brendshëm të Serbisë”, deklarohet Çitaku.

“Ky vendim është i gabueshëm në rrafshe të shumta”, deklaroi ajo. /Lajmi.net/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Turqia, sulm nga toka kundër kurdëve të Sirisë?

Plani pasi kurdët vranë 3 turq në një sulm me predha Këto…

Mariçiq nga Sofja: Sot hapëm një kapitull evropian në marrëdhëniet me Bullgarinë

Zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, së bashku me delegacionin qeveritar të…

Të shtëna në SHBA: Një burrë vret 10 persona në dyqanin Walmart

Të shtëna në SHBA: Një burrë vret 10 persona në dyqanin Walmart…

Pasaporta për Onishçenkon: Drejtori i ASK-së thirret në Kuvend

Drejtori i Agjencisë për Siguri Kombëtare, Viktor Dimovski, është thirrur për të…

DASH: Lufta e Rusisë kundër Ukrainës bën të qartë urgjencën e integrimit të Ballkanit Perëndimor

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se lufta e paprovokuar dhe e pajustifikuar…