Ukraina dhe Rusia nuk kanë bërë asnjë progres për armëpushim në bisedimet në Turqi, ka konfirmuar ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytryo Kuleba.

Kuleba ka thënë se nuk arritën marrëveshje me homologun e tij rus, Sergey Lavrov.

“Erdha këtu me një propozim humanitar, të largohesha nga takimi me një vendim për të rregulluar një korridor humanitar për dhe nga Mariupoli. Por nuk pati asgjë”, ka thënë Kuleba.

Por është dakorduar që të punohet për gjetjen e një zgjidhjeje për çështjet humanitare në ditët në vijim.

Kuleba ka thënë se është i gatshëm të takohet sërish me Lavrovin “nëse do të ketë perspektiva për një zgjidhje”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet kryetari i KPM-së për marrje të ryshfetit

Kryetari i Komisionit të Pavarur për Media, Luan Latifi, është ndaluar nga…

Kolonë më shumë se një kilometër në kufirin Maqedoni-Kosovë

Pritje të gjata dhe kolona kilometrike të automjeteve janë parë sot në…

LIBRI SHQIP NGA SHQIPËRIA DHE KOSOVA NUK MUND TË FUTET NË MAQEDONI. PO AI NGA SERBIA E BULLGARIA?

Shkrimtarit shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Shkëlzen Halimi, mbrëmë paska përjetuar urrejtjen…

Rritje e çmimeve të naftës për shkak të trazirave në Kazakistan

Çmimet e naftës u rritën në 83 dollarë në tregjet ndërkombëtare Rritja…

Rusia humbi 73 tanke në rajonin e Donbasit

Ushtria ukrainase pretendon se ka shkatërruar të paktën 73 tanke ruse dhe…