Njëzet e tetë raste me koronavirus u konfirmuan të premten në Kosovë.

Sipas raportit ditor të Ministrisë së Shëndetësisë, rastet e reja pozitive rezultuan nga testimi i 1,958 mostrave. Në 24-orëshin paraprak nuk u regjistrua asnjë viktimë nga koronavirusi, ndërsa u shëruan 25 pacientë.

Aktualisht, raste aktive me koronavirus në Kosovë janë 431. Numri i qytetarëve të vaksinuar plotësisht është mbi 720,000.

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës përsëriti të premten thirrjen për vaksinim, duke thënë se kjo “vazhdon të jetë mënyra më e lehtë, më e sigurt dhe më efikase për t’u mbrojtur” nga koronavirusi.

“Situata epidemiologjike, relativisht e qetë, nuk përbën arsye që qytetarët që kanë marrë dozën e parë të vaksinës ta vonojnë marrjen e dozës së dytë, sepse kjo e pamundëson arritjen e mbrojtjes efikase dhe të imunitetit të plotë”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vuletiq: Serbia bëri për 10 vjet në Kosovë, këtë që Rusia po e bën tani në Ukrainë

Kryetari i Forumit Demokratik Qytetar, Zoran Vuletiq, ka pranuar se Serbia u…

Jashari: Vetëm Serbia dhe Rusia i kanë dyert e mbyllura në Komunën e Skënderajt

Kryetari i Skënderajt, Bekim Jashari, ka thënë se vetëm dy shtete i…

Gjermania kërkon të ulen tensionet, Berger: Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Sekretari i shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Miguel…

Qasja e Serbisë ndaj Bjellorusisë dhe negociatat e saj të anëtarësimit në BE

Disa javë pasi Bashkimi Evropian miratoi një deklaratë ku dënonte Bjellorusinë për…

Talibanët rrethojnë tre qytete kryesore në Afganistan

Luftimet po ndizen rreth tre qyteteve të mëdha në Afganistanin jugor dhe…