Në Këshillin e Evropës sot do të diskutohet rreth zhvillime më veri të Kosovës, pas sulmit terrorist që ndodhi më 24 shtator.

Kështu është bërë e ditur në njoftimin e lëshuar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës.

Në njoftim thuhet se do të diskutohet për nevojën për depërshkallëzim të situatës.

“Debati për aktualitetin: ‘Situata në veri të Kosovës* pas sulmit të fundit dhe nevoja për deeskalim’”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, në orët e hershme të 24 shtatorit, Policia e Kosovës u sulmua në mënyrë terroriste nga serb të maskuar dhe armatosur, pasi autoritetet e rendit tentuan të largonin barrikadat e vendosura në Banjskë të Zveçanit.

Më pas, grupi i sulmuesve u strehua në manastirin në Banjskë, prej ku vazhdoi përleshjet me zyrtarët policorë.

Gjatë përleshjeve, sipas autoriteteve kosovare, janë vrarë tre sulmues.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ish-politikani serbo-kroat, Vuçiqit: Kosova është realitet dhe barrë për Serbinë

Ish-politikani i famshëm në Kroaci, Simo Rajiq, i cili njihet për fjalimin…

Kumanovë / Ata që s’kanë të lajmërohen për ndihma

Kryetari i komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski përmes një statusi në fejsbuk…

Riaktivizohet lobi shqiptar në ShBA

Sistemi politik amerikan u mundëson qytetarëve pjesëmarrjen në procese vendim-marrëse, përmes ndikimit…

Trupat ruse rrethojnë Lysychanskun

Separatistët pro rusë thanë se kishin marrë kontrollin e Lysychanskut, por Ukraina…

Vrasje në tentativë në Skenderaj, arrestohet i dyshuari

Gjatë ditës së djeshme një burrë është therur me thikë në fshatin…