Jeta nuk ishte e lehtë për Patrician, madje edhe para periudhës së pandemisë. Ajo kishte probleme me shëndetin mendor pasi iku nga një marrëdhënie abuzive, duke lëvizur veten dhe fëmijët e saj në një apartament në Londrën lindore pa asgjë tjetër përveç rrobave në trup.

Për vitet e kaluara, Patricia mbajti një punë si barista, por ajo u zemërua pasi shpërtheu kriza e COVID-19 dhe Mbretëria e Bashkuar hyri në bllokim.

Ndërsa paratë u shtrënguan, ajo e gjeti veten duke iu drejtuar një banke ushqimore për të siguruar ushqimin e familjes së saj, raporton cnn.

“Ju ndjeheni sikur po e kaloni vetë me fëmijët tuaj dhe është e vështirë t’i shpjegoni atyre me çfarë po përballeni në kohën kur ata thjesht duan të hanë – ata nuk e kuptojnë vërtet varfërinë ushqimore”, tha Patricia, të cilën ne po e identifikojmë vetëm me emrin për të mbrojtur identitetin e saj.

“[Pa ndihmë] Unë nuk di as ta përshkruaj atë, unë ndoshta do të kisha qenë vetëm në një cep”, tha ajo për CNN-in. “Mendërisht, thjesht do të më kishte çuar në një vend tjetër”, shtoi ajo.

Si shumë të tjerë në lagjen lindore të Londrës, Tower Hamlets – një nga zonat më të privuara në kryeqytetin britanik – Patricia iu drejtua Fondacionit të Parë të Dashurisë.

Bamirësia – e cila u jep ushqim atyre familjeve në nevojë përveç ofrimit të shërbimeve të tjera duke përfshirë strehimin dhe ndihmën ligjore – tha se pa një rritje prej 925 për qind të kërkesave gjatë fazave të hershme të pandemisë.

“Kur pamë pandeminë duke ardhur, ndryshoj loja për ne”, tha Denise Bentley, themeluese e Fondacionit të Dashurisë së Parë.

Bentley thotë se pandemia vetëm shtoi pasigurinë ushqimore tashmë të ndjerë nga shumë në Mbretërinë e Bashkuar, veçanërisht në Tower Hamlets. “Ka këtë rëndësi në komunitet, një ndjenjë e rëndë e ‘kjo është ashtu si është; ne jemi të neglizhuar, kjo është pjesa ime, kjo është pjesa tjetër e jetës sime … është e trishtueshme”, tha ajo për CNN-in.

Një luftë e vazhdueshme
Pandemia vetëm sa e ka zgjeruar ndarjen gjithnjë në rritje midis pasurive dhe gjërave. Në korrik, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres tha se coronavirusi kishte “hedhur” rreziqe dhe pabarazi të njohura për dekada, dhe paralajmëroi se “rajone të tëra që po bënin përparim në çrrënjosjen e varfërisë dhe ngushtimin e pabarazisë janë vendosur vite”.

Por edhe në Evropë – shtëpia e disa prej vendeve më të pasura dhe rrjetet më bujare të sigurisë sociale – shqetësimet rreth urisë dhe privimit ekzistonin shumë përpara krizës së COVID-19.

Në vitin 2019, një raport nga Eurostat vlerësoi se kishte 92.4 milion njerëz në Bashkimin Evropian që ishin në rrezik të varfërisë ose përjashtimit social, ekuivalent me 21.1 për qind të popullsisë së përgjithshme.

Një raport tjetër i Eurostat nga 2018 zbuloi se 33.4 milionë evropianë nuk ishin në gjendje të paguanin një vakt me mish, peshk ose një ekuivalent vegjetarian çdo të dytën ditë – duke theksuar shkallën e dukshme të problemit në të gjithë Evropën.

Dhe kur goditi pandemia, gjërat u përkeqësuan edhe më keq.

Gjithnjë e më shumë njerëz në qytetet më të mëdha të Evropës filluan të bien në varfëri ushqimore dhe të mbështeten në bankat e ushqimit për ndihmë – duke rritur kërkesën për një rrjet tashmë të mbingarkuar të organizatave kryesisht vullnetare.

Trussell Trust, rrjeti më i madh i bankave ushqimore në Britani, tha se ata përjetuan një rritje prej 47 për qind të nevojave gjatë fazave të hershme të pandemisë dhe për herë të parë në historinë e saj 70-vjeçare, UNICEF njoftoi se do të ushqente fëmijë të uritur në Mbretërinë e Bashkuar mes një numri në rritje i fëmijëve në rrezik.

Më gjerësisht, Federata Evropiane e Bankave të Ushqimit (FEBA) raportoi një rritje të kërkesës për ushqim me rreth 30 për qindd në të gjithë rrjetin e tyre evropian prej 430 bankash ushqimore – me një diapazon prej 6 për qind në 90 për qind në vende të ndryshme – në krahasim me para-COVID.

Zhak Vandenschrik, president i FEBA-së, thotë se megjithëse kombet e BE-së shpesh shihen si standardi i artë për programet e mirëqenies, bankat e ushqimit duhet të plotësojnë boshllëqet e lëna nga qeveritë individuale – duke përfshirë kombet më të vogla më parë nën regjimet autoritare.

“Ne bëjmë një punë që në një vend komunist ose socialist nuk ekzistonte, sepse nuk kishte nevojë për një bankë ushqimore, sepse shteti do të siguronte gjithçka”, tha Vandenschrik. “[Bankat e ushqimit] do të donin të zhdukeshin, ata do të dëshironin një situatë ku askush nuk kërkon ndihmë ushqimore, ku pasiguria ushqimore është zhdukur”, shtoi ai.

“Për të arritur këtë, ne duhet të kemi një rishikim themelor të të gjithë sistemit – të gjithë sistemin e prodhimit të ushqimit, zakonet tona të ushqimit të ushqimit – dhe të shikojmë mënyrën e shpërndarjes së ushqimit”, pohoi ai.

Brishtësia e varfërisë ushqimore
Realiteti i zymtë është se shumë njerëz në të gjithë Evropën janë vetëm pagesa që nuk ia vlen, ose një ngjarje traumatike e jetë.

“Mund t’i ndodhë çdokujt”, tha Patrice Blanc, presidente e bankës ushqimore franceze, Restos du Cœur.

Blanc tha se një “valë” urie e shkaktuar nga pandemia çoi në një rritje prej 40 për qind të kërkesës së bankës ushqimore në të gjithë Francën. Periferitë veriore të Parisit janë prekur veçanërisht, tha Blanc, me qindra njerëz në radhë në cepat e bankave të ushqimit çdo ditë.

“Nuk janë ata që duhet të turpërohen, por shoqëria duhet të turpërohet”, tha Blanc, duke shtuar se stigmat shoqërore rreth përdorimit të bankës ushqimore mund të ndalojnë njerëzit të korrin përfitimet e tjera që sjellin.

“Ajo që bankat e ushqimit ofrojnë nuk është vetëm ushqim, ato sigurojnë edhe marrëdhënie shoqërore. Varfëria nuk është vetëm çështje e të ardhurave, është gjithashtu çështje e vetmisë dhe luftës kundër vetmisë”, pohoi ajo.

Ashtë një ndjenjë e përsëritur nga Jochen Brühl, kryetari i Tafel Deutschland, një bankë ushqimore që mbështet mbi 1.6 milion njerëz në Gjermani, ekonomia më e madhe e Evropës.

“Shumë nga njerëzit që kërcënohen ose preken nga varfëria gjithashtu kanë në mendje çështjen e vetmisë dhe stresit psikologjik”, tha ai. “Ne u kemi treguar politikanëve dhe shoqërisë për shumë vite që nuk është detyra e Tafel të eliminojë varfërinë, por është detyra jonë, ose kështu e shohim ne, të mbështesim njerëzit”, pohoi ai.

Bruhl tha se masat më të mira të mirëqenies së bashku me veprimet qeveritare mund të jenë një rrugëdalje për shumë që po luftojnë.

“Detyra e politikës dhe shoqërisë duhet të jetë vendosja e temës së varfërisë më shumë në agjendë, dhe përmes Covid, e gjitha është përqendruar përsëri në një gotë që digjet”, përfundoi ai. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qeveria e RMV-së miratoi propozimin për shkurtimin e periudhës së izolimit nga 10 në 7 ditë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut informon se mbrëmë (24 janar 2022), Shtabi…

Lajmi i fundit: Shkon në 61 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë konfirmuar…

Kosovë / Mbi 25 mijë raste aktive me coronavirus –  masat e reja antiCOVID që pritet të hyjnë në fuqi

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike…

Shkup/Aksion i madh policor në Hasanbeg, dhjetëra të arrestuar

Aksion i madh policor është duke u realizuar që nga mëngjesi në…

Sigurohen ushqime dhe ujë për shtetasit maqedonas të bllokuar në kufirin Itali-Slloveni

Është siguruar ushqim dhe ujë për shoferët maqedonas të cilët kanë mbetur…