Shkak janë bërë mosmarrëveshjet me Francën për shkak të paktit “AUKUS”

Raundi i bisedimeve të tregtisë së lirë midis Bashkimit Evropian dhe Australisë është shtyrë në vazhdën e mosmarrëveshjeve mbi vendimin e Canberra për të anuluar marrëveshjen shumë miliardëshe të nëndetëseve franceze.

Raundi tregtar i Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë është shtyrë për një muaj, deri në Nëntor“, tha një zyrtar i BE-së në Canberra, duke vënë në pikëpyetje të ardhmen e paktit. Bashkimi Europian është partneri i tretë më i madh tregtar i Australisë. Ky raund bisedimesh që është shtyrë duhej të mbulonte fushat për tregtinë, shërbimet, investimet dhe të drejtat e pronësisë intelektuale.

Një zyrtar i BE-së  tha se shtyrja nuk nënkupton përfundimin e negociatave dhe se palët do të vazhdojnë të punojnë drejt arritjes së një marrëveshjeje. Vendimi i muajit të kaluar nga australianët të cilët anuluan marrëveshjen ekzituese me Francën për shkak të aleancës së re me SHBA-në dhe Britaninë e Madhe shkaktoi një përplasje të madhe diplomatike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…