Edhe pse në bursat botërore derivatet e naftës kanë shënuar ulje të çmimit gjatë javës së fundit, Komisioni Rregullator për Energjetikë në Maqedoninë e Veriut ka vendosur të rrisë çmimin e benzinave, kurse të lirojë vetëm çmimin e dizelit. Këtë vendim KRRE e arsyeton me rënien e fuqisë së denarit në raport me dollarin gjatë kësaj periudhe.
Sipas vendimit të fundit të KKRE-së, çmimi i benzinave Eurosuper 95 dhe Eurosuper 98 rritet për gjysmë denari dhe tani do të shihet për 60,00, respektivisht 62 denarë për një litër.
Çmmi i Eurodizelit (D-E V) ulet për gjysmë denari dhe tani do të shitet me çmim 52,50 denarë për litër. Vaji ekstra i lehtë lirohet për një denar dhe tani kushton 52,00 denarë për litër. Është ulur edhe çmimi i mazutit për 0,351 den/kg dhe tani kushton 25,709 denarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…