Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë vit për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Për çdo vit, qindra mijëra indonezianë shkojnë në haxhillëk në Arabinë Saudite, më saktësisht në dy qytetet e shenjta për myslimanët, Mekë dhe Medine, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

Autoritetet e Arabisë Saudite tashmë kanë njoftuar se haxhillëku dhe umreja, në të cilat marrin pjesë miliona njerëz nga tërë bota, do të jenë të pezulluara deri në njoftimin e ardhshëm.

Fachrul Razi, ministër për çështje fetare, tha se vendimi për anulimin e haxhillëkut për sivjet është marrë për shkak të shqetësimeve rreth koronavirusit dhe masave të vazhdueshme kufizuese në sektorin e udhëtimeve.

Për këtë vit, vendi kishte planifikuar që t’i dërgonte në haxhillëk 221,000 besimtarë, ndërsa 90 për qind e tyre tanimë ishin regjistruar për t’u nisur, sipas faqes zyrtare të kësaj ministrie.

Dewi, punëtore në një kompani të telekomunikimit, tha se ndonëse ka pritur gjashtë vjet për të shkuar në haxhillëk, ajo është pajtuar me vendimin për anulimin e pelegrinazhit. “Nëse ky është vendimi, unë do ta pranoj atë. Mbi të gjitha, unë besoj se gjithçka ndodh me lejen e Zotit”, tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…