Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së për Komunikimet Strategjike, John Kirby i tha CNN të dielën se presidenti rus Vladimir Putin “absolutisht po e përdor ushqimin si armë” në pushtimin e tij në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Kirby tha se administrata e presidentit amerikan Joe Biden dhe vendet partnere po punojnë për të kapërcyer një bllokadë të eksportit që po shkakton një mungesë globale të ushqimit.

“Absolutisht po e përdor ushqimin si armë – dhe ne po punojmë shumë me komunitetin ndërkombëtar dhe OKB-në për të gjetur mënyra për të qenë në gjendje ta nxjerrim atë drithë atje dhe në tregun ku i takon”, tha Kirby për CNN.

Bllokada e eksporteve të Rusisë, pranoi Kirby, “do të ketë një ndikim global”.

“Ne do të ndiejmë një pjesë të kësaj ndoshta edhe këtu (SHBA), kjo është arsyeja pse ne po punojmë kaq shumë në përpjekjen për të gjetur rrugë alternative për të nxjerrë një pjesë të asaj sasie gruri”, tha ai.

Në fillim të kësaj jave, CNN raportoi se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të shtyjë deri në 49 milionë njerëz drejt urisë ose kushte të ngjashme me urinë për shkak të ndikimit të saj shkatërrues në furnizimin dhe çmimet globale të ushqimit, sipas vlerësimeve të OKB-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lavrov do të marrë pjesë në takimin ministror të G20-tës

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergey Lavrov, do të udhëtojë në…

Çka po ndodhè në kufirin e Bllacës

Ora 19.30, rradhe kilometrike për të hyrë në Kosovë nga Maqedonia!

Në Podgoricë mbledhje e parë e përbashkët e qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi

Qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi, sot në Podgoricë…

Prokuroria kryen bastisje në shtëpinë e Rashkovskit

Prokurorja për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskovska ka…

Spasovski: Qytetarët të mos udhëtojnë jashtë shtetit

Kryeministri Oliver Spasovski sot përmes një video mesazhi në profilin e tij…