Shtëpia e Bardhë tha të martën se ka informacion të detajuar që përshkruan përpjekjet ruse për të aneksuar territor shtesë ukrainas, duke përfshirë detyrimin e banorëve që të aplikojnë për nënshtetësinë ruse, duke e bërë rublën monedhën zyrtare dhe duke marrë kontrollin e rrjeteve të telekomunikacionit.

Zyrtarët rusë po rishikojnë planet për të aneksuar një numër rajonesh, duke përfshirë Kherson, Donetsk dhe Luhansk , duke instaluar zyrtarë përfaqësues për të mbajtur referendume të rreme për bashkimin me Rusinë për t’i përdorur si bazë për aneksimin e territorit, tha John Kirby, koordinator i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për strategjinë. komunikimit, gjatë një konference me gazetarët.

Lëvizjet e përshkruara nga Kirby janë të ngjashme me ato të ndërmarra nga Rusia në vitin 2014 kur aneksoi Krimenë.

Ndërsa aneksimi shtesë pritej kryesisht dhe është shpalosur deri në një farë mase javët e fundit, Shtëpia e Bardhë tha se po theksonte përpjekjet për t’i dërguar një sinjal presidentit rus Vladimir Putin se SHBA është në dijeni të planeve të saj. Kirby tha se nëse Rusia vazhdon, ajo do të bëhej “edhe më e keqe globale se sa është tani”.

“Ne thjesht donim t’ia bënim të qartë popullit amerikan atë që po shohim dhe t’ia bënim të qartë zotit Putin se askush nuk mashtrohet prej saj. Ne e dimë se ai thjesht po heq pluhurin nga libri i vjetër i lojërave nga 2014 dhe ne do ta shikojmë këtë nga afër, “tha Kirby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Azem Sadiki kalon në ASH

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari së bashku me kryetarin e…

ZPS kërkon që Veselit t’i vazhdohet paraburgimi, thotë se ekziston rreziku i arratisjes, pengimit të procedurave dhe kryerjes së krimeve tjera

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS), ka kërkuar nga gjykatësi i procedurës…

Ukraina identifikon 600 rusë të dyshuar për krime lufte

Kryeprokurorja e Kievit, tha se Ukraina ka identifikuar 600 rusë të dyshuar…

Insiston Ajazi: Kryesia do ta marrë për bazë kandidaturën time, Lladrovci do të jetë pjesë e ekipit tim fitues

Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se kandidati i…

Rusia synon të involvojë ushtarë dhe pjesëtarë të shërbimit sekret rus në Serbi

Rusia ka shfrytëzuar situatën me pandeminë COVID-19 për aktivizim të kanaleve speciale…