Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka është deklaruar për media pasi Shqipëria merr për herë të dytë, Presidencën e Këshillit të Sigurimit në OKB.

“Marrja e Presidencës vjen në një moment të vështirë, kur bota përballet me një sërë krizash serioze. Presidenca e KS na jep mundësinë të përcaktojmë se cilat situata krizash marrin vëmendjen e posaçme të KS. Shqipëria ka akumuluar gjatë 20 muajve të fundit një eksperience të vyer në tryezën e KS. Performanca e suksesshme që kemi pasur gjatë këtij mandati, na jep avantazh në sytë e aleatëve e partnerëve”, u shpreh ministrja.

Ndër të tjera ajo ka theksuar edhe rëndësinë që ka kjo Presidencë.

“Janë dy momente të rëndësishme të kësaj Presidence. Bëhet fjalë për një platformë bashkëpunimi, që garanton shpërndarjen e ndihmave humanitare kudo në botë, në kohë krizash. Ç’ka mundëson që bizneset e mëdha të ofrojnë kontributin e tyre, në plotësim të mekanizmave ekzistues të ndihmës humanitare. Kjo përmirëson dhe përshpejton mënyrën sesi shpërndahen këto ndihma e kontribute. Kjo iniciativë inovative i vjen në ndihmë korporatave dhe bizneseve të mëdha, duke lehtësuar kontributin e tyre humanitar. Ideja është pritur mjaft mirë dhe ka gjetur mbështetje nga aktorë e grupe interesi”, raporton Tvklan.

Gjithashtu ministrja tha se aktiviteti tjetër shënjues i presidencës tonë i kushtohet agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës.

“Merita i takon vendit tonë si një nga iniciatorët që e ka sjellë atë në vëmendje të KS. Aktiviteti tjetër shënjues i presidencës tonë i kushtohet agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës. Si bashkëpenëmbajtës me SHBA, kjo është një nga çështjet që ka shënjuar mandatin tonë. Ka bërë që Shqipëria të fitojë respektin dhe admirimin e partnerëve e aleatëve. Ne do të organizojmë një Debat të Hapur të nivelit të lartë në KS. Debati do të fokusohet në pasojat e agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës”, thekson Xhaçka.

Xhaçka shtoi se aktivitete e ngjarje të tjera do të shënojnë shtatorin në OKB, edhe gjatë javës së Asamblesë Parlamentare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“E kemi përgjuar ambasadorin”, SHBA shuplakë të fortë Dodikut

Kreu i “Republika Srpskas”, Miloar Dodik, ka thënë sot se e kanë…

Kosovë, zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, pas përfundimit të konsultimit me…

Raketat ruse godasin një spital në Ukrainë, raportohet për viktima

Të paktën një person ka vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur…

Blinken thotë se SHBA po ndan me Ukrainën të gjitha informacionet mbi incidentin raketor të Polonisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të enjten se Shtetet e…

Alarmante, 214 të infektuar dhe katër të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Në Kosovë sot janë shënuar 214 raste me coronavirus. Instituti Kombëtar i…