Këtë mëngjes, trafiku hekurudhor midis Simferopolit, kryeqytetit të Krimesë, dhe portit të Sevastopolit, bazës së flotës ruse të Detit të Zi, u ndërpre, tha një zyrtar pro-rus nga Krimea, gadishulli ukrainas që Rusia aneksoi në 2014.

Më herët në kanalin Baza në Telegram, i cili është i lidhur me shërbimet ruse të sigurisë, është publikuar informacioni për shpërthimin në linjën hekurudhore në Krime.

Guvernatori prorus i Krimesë, i emëruar nga Moska, tha në aplikacionin Telegram se “vagonët e grurit dolën nga shinat” në rajonin e Simferopolit, ndërsa nuk njoftoi shkakun e daljes së vagonit nga shinat.

Kujtojmë se në muajt e fundit, objektivat ushtarake në Krime kanë qenë cak i sulmeve të shërbimeve sekrete ukrainase dhe luftëtarëve të lëvizjes së rezistencës ndaj pushtimit rus.

Në anën tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nga fillimi i luftës në Ukrainë është zotuar se do të rikthejnë çdo pëllëmbë të territorit të vendit që ia udhëheq, përfshirë Krimenë.

E ekspertët perëndimorë të sigurisë, vlerësojnë se tentimi i ukrainasve për ta rikthyer Krimenë mund të nxisë eskalim të mëtutjeshëm të luftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vazhdon regjistrimi i popullsisë në Maqedoni

Pas pauzës prej katër ditëve, mbrëmjen e djeshme ka filluar regjistrimi i…

OKB-ja dëshiron ta kufizojë shpejtësinë e veturave deri në 100 km/h

Dokumenti i ri i Kombeve të Bashkuara njeh lëvizshmërinë si një të…

Lufta mund të plasë në çdo moment: Pamje dramatike nga fronti mes Ukrainës dhe separatistëve pro-rusë (VIDEO)

I zhytur deri në kyç në llum të zi, Presidenti ukrainas Volodymyr…

Plenkoviq për deklaratën e Milanoviqit: Askush nuk e aneksoi Kosovën

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq tha se Kosova nuk është aneksuar sepse atëherë…

Demokratët marrin kontrollin e Senatit, Biden: Jam jashtëzakonisht i kënaqur

Joe Biden tha sot se është “jashtëzakonisht i kënaqur” me rezultatin e…