Në një shpërthim në një fabrikë në verilindje të Moskës, 25 persona u plagosën, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti, duke cituar Ministrinë e Situatave të Emergjencave.

Shpërthimi ndodhi në fabrikën Zagorsk, në qytetin Sergiev Posad, e cila prodhon gjithashtu pajisje për ushtrinë, transmeton Telegrafi.

Dyshohet se shpërtheu një magazinë e lëndëve piroteknike që një kompani kishte marrë nga fabrika. Dy të plagosurit janë transportuar në spital.

“Sipas informacioneve paraprake, shpërthimi nuk është shkaktuar nga mjete ajrore pa pilot”, njoftoi TASS.

Fabrika e Zagorsk zhvillon dhe prodhon pajisje optike për ushtrinë, agjencitë e zbatimit të ligjit, industrinë dhe kujdesin shëndetësor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Navalny akuzohet për terrorizëm, kërcënohet me 30 vjet burg

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny, i cili është i burgosur, thotë…

Ukraina zgjat ligjin ushtarak deri në gusht

Ukraina e ka zgjatur ligjin ushtarak për tre muaj deri më 23…

Gjukanoviq: Zgjedhjet, vendimtare për ruajtjen e pavarësisë së Malit të Zi

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, tha se zgjedhjet parlamentare të…

SHBA i shet Turqisë avionë luftarakë F-16

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden njoftoi Kongresin të hënën për shitjen…

Ish kryeprokurorja speciale Janeva, nga burgu i Shutkës përfundon në spital

Ish-prokurorja speciale, Katica Janeva për shkak të gjendjes së vazhdueshme të rënduar…