Një letër-bombë shpërtheu në ambasadën e Ukrainës në Madrid të mërkurën, duke lënë të plagosur një punonjës.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, tha: “Ambasada e Ukrainës në Spanjë mori një zarf. Gjatë kontrollit, zarfi ka shpërthyer në duart e komandantit. Komandanti ka pësuar lëndime të lehta dhe nuk ndodhet në spital, po marr ndihmën e nevojshme mjekësore. Nuk ka asnjë kërcënim për jetën e tij”, raporton “Politico”.

Asnjë personel tjetër i ambasadës në lëndua, dhe shërbimet spanjolle të autoriteteve të ligjit dhe zjarrfikësve nuk janë në vendngjarje.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, urdhëroi rritjen e sigurisë në të gjitha ambasadat e Ukrainës dhe i kërkoi Spanjës që të hetojë urgjentisht shpërthimin.

Ai tha se “kushdo që qëndron pas organizimit të shpërthimit të nuk do të ketë sukses të frikësimit të diplomatëve ukrainas apo të ndalojë vendosjen e tyre për rubrikën e grimcave dhe kundër agresi onit rus.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sllavi Trifonov e kthen mandatin për formimin e qeverisë në Bullgari

Lideri i forcës së dytë më të madhe politike në Bullgari pas…

Droga thahet në dhomat dhe tavanin e një shtëpie në Deçan

Gjatë operacionit të Policisë në një shtëpi në fshatin Maznik të Deçanit…

Osmani: Themelet e shtetit janë të ngritura mbi vendimet e delegatëve të 2 korrikut

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kujtuar 32 vjetorin e miratimit të…

Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 12 dronë kamikaze mbi Mykolaiv

Forcat ajrore të Ukrainës kanë njoftuar se kanë arritur të rrëzojnë 12…

Nis takimi i Kurtit me zyrtarët evropianë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u prit në Bruksel nga shefi i…