Ministria ruse e Mbrojtjes ka bërë të ditur se rezervat e municioneve në një anije ruse kanë shpërthyer.

Bëhet fjalë për anijen “Moskva”, ku në fillim të pushtimit, rusët nga ky lloj anije i bërën thirrje disa ukrainasve që të dorëzohen në “Ishullin e Gjarpërinjve” e që ata refuzuan duke i sharë ata.

Në deklaratë thuhet se municioni ka shpërthyer si pasojë i një zjarri në anije, duke shtuar se të gjithë marinarët ishin evakuuar, shkruan BBC.

Por, gjatë ditës është raportuar se anija kryesore e flotës ruse në Detin e Zi u godit nga raketat ruse, ku sipas zyrtarëve ukrainas, Rusia po përpiqej t’i shpëtonte rreth 510 anëtarë të ekuipazhit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Parlamenti i Danimarkës miraton ndërtimin e ishullit gjigant artificial pranë Kopenhagës

Planet për një ishull artificial për të strehuar 35 mijë njerëz dhe…

Rasti në Gllogjan, prokurorja Gashi: Deri tani janë intervistuar shumë persona, është bastisur një shtëpi

Sahide Gashi, prokurore e rastit të mbrëmshëm në Gllogjan ku u vranë…

Rasti “Monstra”, javën e ardhshme fjalët përmbyllëse

Mbrojtja e të akuzuarve në rastin “Monstra” pret aktvendim lirimi. Avokati Naser…

Shkulet dhe përdhoset tabela dygjuhëshe në Negotinë. Aktin e marrin përsipër partia nacionaliste maqedonase

Tabela në dy gjuhë, maqedonisht dhe shqip është shqyer nga muri i…

Gjermania përballet me mungesën e punëtorëve të kualifikuar

Sipërmarrjet gjermane së shpejti mund të kenë mungesë të miliona punëtorëve të…