Presidenti bullgar Rumen Radev dekretoi të hënën shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare të 47-të, që hyn në fuqi më 2 gusht dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 2 tetor, tha të hënën kreu i Sekretariatit të Shtypit të Shtetit.

Me të njëjtin dekret Radev emëroi një kabinet të përkohshëm të kryesuar nga Galab Donev, një ish-ministër kujdestar i punës dhe politikës sociale. Anëtarët e kabinetit kujdestar dhe prioritetet e tij do të prezantohen zyrtarisht mesditën e së martës në administratën e Presidentit.

Dekreti i Presidentit u dha në përputhje me Kushtetutën, pasi “Vazhdo ndryshimin” nuk përmbushi mandatin e formimit të kabinetit, GERB-UDF e refuzoi mandatin dhe BSP për Bullgarinë gjithashtu hoqi dorë nga detyra.

Kabineti aktual, i kryesuar nga Kiril Petkov, dha dorëheqje më 27 qershor pas pak më shumë se gjashtë muajsh në detyrë kur humbi një votë mosbesimi më 22 qershor.

Mocioni u miratua nga opozita GERB-UDF dhe u mbështet nga të gjithë grupe të tjera parlamentare, duke përfshirë ish-partnerin e ndarjes së pushtetit TISP, ministrat e të cilit u larguan nga qeveria e koalicionit më 8 qershor.

Duke gjykuar nga sondazhet e opinionit, legjislatura e ardhshme do të jetë po aq e fragmentuar apo edhe më e fragmentuar se sa e tanishmja me shtatë grupet e saj parlamentare, dhe formimi i një koalicioni qeveritar ka të ngjarë të jetë një përpjekje e vështirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Komplekset e tradhëtarit

Shaqir Fetai, vetëm i urryer nga xhematet e vendit, mund të ikë…

Shumë shpejt vaksinimi do të jetë i detyrueshëm kundër coronavirusit në Gjermani

Ndërsa ka debat në të gjithë botën nëse është e mundur të…

Merkel insiston që Ukraina të jetë vend transit për gazin rus

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se Ukraina duhet të qëndrojë si vend…

Shtohen tensionet në kufirin ukrainas, Turqia del kundër Rusisë, SHBA kërcënime të vazhdueshme Moskës

Tensionet në mes të Ukrainës dhe Rusisë janë përshkallëzuar dhe shkak për…

Vuçiq: Maqedonia ndryshoi emrin dhe në fund nuk filluan bisedimet për anëtarësim me BE-në

Presidenti i Serbisë në intervistën e tij në Serbi duke sqaruar se…