Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosvës njoftojnë se paneli i Gjykatës së Apelit, sot më 16 janar 2023 e caktoi shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, për datën 2 shkurt 2023, në ora 14:00.

Më 18 maj të vitit të kaluar, Gucati e Haradinaj ishin dënuar nga Gjykata Speciale me 4 vjet e gjysmë burgim.

Në fjalën e tij, kryetari i trupit gjykues, Charles Smith, pat thënë se Gucati dhe Haradianj shpallen fajtor për pikat si: pengim i personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, frikësim gjatë procedurës penale, shkelje të fshehtësisë dhe zbulim të identitetit apo të dhënave personale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zyrtari i BE’së: Serbët e dinin që Kosova do ti bashkohej sistemit rregullues energjetik të Shqipërisë

Drejtori i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë (KE) Janez Kopac tha se…

Japonia goditet nga tajfuni, një i vdekur dhe disa të plagosur

Bregdeti perëndimor i Jpaonisë do të goditet sot nga një tajfun, kanë…

Ish-hakeri i CIA-s shpallet fajtor, WikiLeaksit i siguroi 8.761 dokumente për përgjime – zbuloi si janë hakuar telefonat dhe televizorët e mençur

Joshua Schulte, ish-hakeri që punoi për CIA-n amerikane, është shpallur fajtor për…

Të paktën 15 të vrarë e 20 nën rrënoja, pasi Rusia godet një ndërtesë në Chasiv Yar

Të paktën 15 persona janë vrarë dhe rreth 20 të tjerë dyshohet…

“Financial Times”: Mbledhja e liderëve zgjati deri në 2 pas mesnate, Makron nuk iu përgjigj gazetarëve

Financial Times” i ka kushtuar një artikull sot, sfidave të forta me…