Palestrat dhe pishinat e shtëpisë po rihapën sot me rastin e lehtësimit të fundit të masave në Angli – por ato do të duken shumë më ndryshe.

Rregullat e distancës sociale do të jenë në fuqi dhe njerëzit do të inkurajohen të bëjnë dush në shtëpi.

Sot më parë profesori kryesor që punon në një vaksinë të coronavirusit paralajmëroi se mund të kemi nevojë të jetojmë me virusin për dekada, transmeton Telegrafi.

Robin Shattock, shkencëtari nga Imperial College London, i tha programit të BBC-së sot se “Ka shumë të ngjarë që ne nuk do të kemi nevojë për vaksinim dhe do të duhet të jetojmë për shumë dekada me coronavirusin”.

Theksojmë se Boris Johnson, kryeministri britanik, ka pranuar se qeveria britanike nuk e kuptoi coronavirusin gjatë “javëve të para” të shpërthimit në këtë vend.

“Ne nuk e kuptuam [virusin] në mënyrën që do të donim, në javët dhe muajt e parë. Mendoj se gjëja e vetme që nuk e pamë në fillim ishte shkalla në të cilën transmetohej, në mënyrë asimptomatike, nga një person në tjetrin”, tha Johnson.

Numri i viktimave shkaku i coronavirusëit në Mbretërinë e Bashkuar u rrit me 123, duke e çuar numrin në të gjitha mjediset në 45.677.

Ndryshe, Britania mbetet një nga vendet më të prekura në botë 297 raste me coronavirus. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…