Fati i gjykimit për autostradat kineze do të vendoset prej të hënës. Rasti “Trajektorja” u anulua sot për shkak të shkarkimit të gjykatësit Goran Boshevski i cili gjykonte lëndën në fjalë. Këshilli gjyqësor ditë më parë konstatoi se ai ka vepruar në mënyrë joprofesionale. Gjykimi tani pritet të nisë nga e hëna. Për mënyrën se si pa tender është zgjedhur oferta e kompanisë kineze “Sinohidro” akuzohen disa zyrtarë, mes të cilëve ish ministri i transporti Mile Janakieski, ish zv/ kryeministri Vlladimir Peshevski dhe ish drejtori i Agjencisë për rrugë shtetërore, Lupço Georgievski. Derisa gjykatësi i shkarkuar udhëhiqte rastin, i është vjetërsuar vepra Nikolla Gruevskit të arratisur, i cili gjithashtu ishte i akuzuar.

Por, përveç rastit “Trajektorja” Boshevki ishte anëtarë i Këshillit gjykues edhe në rastet “Talir 1”, për financimin e paligjshëm të VMRO-DPMNE-së. Kjo do të thotë se edhe ky gjykim do të fillojë nga e para. Në bankën e të akuzuarve, disa për larje parash, ndërsa tjerë për keqpërdorim të pozitës zyrtare, duhet të ulen Gruevski dhe Janakievski si dhe bashkëpartiakët e tyre, Kiril Bozhinovski, Ilija DImovski dhe Leko Ristovski.

Lënda e tretë që bie për shkak të shkarkimit të gjykatësit Goran Boshevski është edhe rasti “Shkallët spanjolle”. Edhe në këtë lëndë i akuzuar është ish ministri i transportit Mile Janakievski dhe 11 persona të tjerë për shitjen e paligjshme të parcelave para ndërtesës së ELEM në sheshin e Shkupit.

Nga Gjykata penale informuan se të hënën do të njoftojnë cilët gjykatës do e zëvendësojnë Boshevskin e shkarkuar./Alsat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…