Kryetari i Bashkisë së Shkupit Petre Shilegov, sot tha se Ligji për Matkën është në proces dhe në përpunim në bashkëpunim me Komunën e Sarajit, UNDP dhe Ministrinë e Ambientit Jetësor.

Ai tha se si kryetar i Shkupit insiston të ketë zgjidhje ligjore që nuk do të varet nga vullneti subjektiv i asnjë kryetari tjetër të Bashkisë së Shkupit dhe Komunës së Sarajit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Duhet të formojmë institucion që kujdeset për mirëmbajtjen e Matkës. Akoma e kërkojmë zgjidhjet adekuate dhe mendoj se do të kemi sukses të tejkalojmë problemet dhe më pas do të mundemi që atë tekst ligjore ta ofrojmë në Kuvend për miratim”, tha Shilegov.

I pyetur për marrëdhëniet me kryetarin e Komunës së Sarajit, Blerim Bexheti, Shilegov tha se nuk ndjen se i ka prishur marrëdhëniet me të./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…