Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov ka paguar 1.7 milionë euro për blerjen e automjetit për shuarjen e zjarrit me shkallë nga një kompani e Budapestit, ku në këtë biznes është i përfshirë edhe dhëndëri i sekretarit të Qytetit të Shkupit. Ndërsa për të njejtin automjet, Zagrebi ka paguar dyfish më pak.

Këto akuza kanë pasuar nga partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE, përcjell INA. Siç thuhet kontrata është bërë midis Qytetit të Shkupit dhe kompanisë “Horoskop KFT” nga Budapesti. Automjeti kundër zjarrit me shkallët speciale është nga një prodhues i njejtë, ku të njejtin e ka blerë edhe Qyteti i Zagrebit duke paguar vetëm 794 mijë euro plus TVSH-në. Nga partia opozitare theksuan se ky tender është një vepër e rëndë e keqpërdorimit të parave të qytetarët, duke dëmtuar ata në këtë kohë pandemie. (INA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…