Gjatë ngjarjes së sotme rreth fabrikës “Pekabesco” në Shkup, ku ishte i pranishëm edhe kryetari i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, gazetarët Ljupçe Zllatev dhe Predrag Kukiq u penguan të marrin pjesë në ngjarje dhe t’i bëjnë pyetje kryeministrit, njoftojnë nga SHGM.

“Sipas informacioneve që kanë mbërritur në SHGM nga kolegët gazetarë të pranishëm në ngjarje, një person i punësuar në agjencinë private të sigurisë ROTE u ka kërkuar kredencialet gazetareske, të cilat sipas dëshmisë së gazetarëve ua kanë treguar dhe theksojnë se i kanë marrë ftesë nga qeveria për këtë ngjarje. Por sigurimi i ka penguar të hyjnë në ngjarje, për të kryer detyrën e tyre gazetareske.

“Pas reagimeve të kolegëve tanë gazetarë për këtë incident, SHGM do të paraqesë ankesë në Odën e Sigurisë Private të Republikës së Maqedonisë së Veriut për zbardhjen e këtij incidenti për agjencinë e sigurisë ROTE”, njoftojnë nga SHGM.

Duhet të dihet, thonë nga atje, se anëtarët e agjencive private të sigurimit në asnjë rast nuk duhet të kufizojnë punën e gazetarëve dhe punonjësve të mediave që raportojnë, sepse në këtë mënyrë u mohohet edhe e drejta e informimit të qytetarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Indi, shënohet numri më i lartë i rasteve ditore me COVID-19

India e cila është një nga vendet më të prekura nga COVID-19…

Escobar e Lajçak të hënën vizitojnë NATO-n

Zëvendës Ndihmës Sekretartari Amerikan, Gabriel Escobar dhe emisari special i BE-së për…

Pompeo: Kina është duke kryer gjenocid kundër myslimanëve ujgurë

Në orët e fundit në postin e Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike…

“Stonehenge amerikan” hidhet në erë me eksploziv, dëmtohet shtatorja në Georgia që të krishterët e cilësonin si “satanike”

Një shtatore në Georgia, që është quajtur “Stonehenge amerikan”, që të krishterët…

Kosovë / Nga 33 pacientët e shtrirë në Klinikën Infektive me COVID-19, dy prej tyre me gjendje të rëndë

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë të shtrirë…