Një vajzë 14-vjeçare nga Ohri është viktima e fundit e cila ka ndërruar jetë si pasojë e komplikimeve nga gripi, duke çuar numrin e viktimave në 5 që nga fillimi i sezonit. Vajza ka ndërruar jetë në Klinikën për sëmundje Infektive në Shkup më datë 27 shkurt, ndërsa mjekët janë njoftuar sot me të dhënat mbi shkaktarët e vdekjes.

Vajza ka vuajtur edhe nga një sëmundje tjetër kronike. Nga instituti i Shëndetit Publik alarmojnë se presin gjatë periudhës që vjen të regjistrohen edhe raste të tjera të rënda.

“Pacientja ka pasur paralizë cereblare, njëra nga sëmundjet kronike e cila është parakusht për formë më të rëndë të gripit.  Tek pacientja është konstatuar tip i gripit AH1 me formë të rëndë pneuomatike. Ende presim raste të mëtutjeshme të gripit, të cilët mund të përfundojnë me pasqyrë të rëndë klinike madje edhe vdekje. Të gjithë të cilët nuk janë të vaksinuar janë në rrezik, ndërsa në rrezik edhe më të madh janë ata të cilët kanë paraprakisht sëmundje kronike në sistemin e gjakut,  sëmundje të sheqerit e të ngjashme, si dhe personat mbi 60 vjeç”, theksoi Vladimir Mikiq nga Instituti i Shëndetit Publik.

Që nga fillimi i sezonit e deri në fund të muajit shkurt janë regjistruar mbi 3.000 raste me simptome të gripit. Gjatë javës së kaluar si pasojë e gripit ndërroi jetë një 12 vjeçare nga Shkupi e cila vuante edhe nga një sëmundje tjetër kronike si dhe një 86 vjeçar nga Shkupi. Në fillim të muajit u regjistruan dy raste të cilat vdiqën. Tek njëri ishte konstatuar gripi H1N1 i njohur si gripi i derrave dhe një rast tjetër me gripin pandemik H3N1.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…