Pas një numri rekord zjarresh në verë, Spanja është shndërruar në vendin e ekstremeve pasi përmbytjet e dy ditëve të fundit kanë shkaktuar 5 viktima dhe rreth 3500 persona janë evakuuar.

Lumenjtë dolën nga shtrati ndërsa disa zona të Valencias, Murcias dhe Andalucia-s lindore u përballën me reshjet më të dendura të regjistruara në dekada.

Pamjet tregojnë qartë situatën kaotike që ka shkaktuar vërshimi i ujit. Rrugët janë bllokuar, institucionet kanë pezulluar punën, ndërsa janë mbyllur edhe aeroportet.

Me mijëra oficerë policie, punonjës të zjarrfikëses dhe ushtarë po marrin pjesë në operacionet e shpëtimit, disa me varka e helikopterë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…