Kreu i ushtrisë private të Rusisë “Wagner” ka thënë se nuk po merr municionet që i nevojiten nga Moska, pasi kërkon të marrë kontrollin e Bakhmutit.

Trupat ruse – nga Wagner dhe forcat e rregullta ruse – po përpiqen të kapin qytetin lindor nga Ukraina.

Por shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin është ankuar për mungesë municionesh, duke thënë se mund të jetë “burokraci e zakonshme ose një tradhti”.

Marrëdhëniet midis Wagnerit dhe Moskës duken gjithnjë e më të tensionuara.

Grupi Wagner ka dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë – disa të rekrutuar direkt nga burgjet ruse – dhe është bërë një pjesë kyçe e pushtimit të Moskës, raporton BBC.

Në postimin e së dielës, Prigozhin tha se dokumentet u nënshkruan më 22 shkurt, me municion që pritej të dërgohej në Bakhmut të nesërmen.

Por shumica nuk janë dërguar, tha ai, përpara se të sugjeronte se mund të ishte e qëllimshme.

Në një video të postuar të shtunën – por me sa duket e filmuar në shkurt – Prigozhin tha se njerëzit e tij kishin frikë se do të “ngriteshin” si koka turku nëse Rusia humbte luftën e saj në Ukrainë.

“Nëse tërhiqemi, atëherë do të mbetemi përgjithmonë në histori si njerëzit që bënë hapin kryesor për të humbur luftën”, tha ai.

“Dhe ky është pikërisht problemi me të njëjtën urinë e predhave [mungesa e municioneve]. Ky nuk është mendimi im, por luftëtarët e zakonshëm…

“Po sikur ata [autoritetet ruse] të duan të na vendosin, duke thënë se ne jemi të poshtër dhe prandaj nuk na japin municion, nuk na japin armë dhe nuk na lënë të plotësojmë personelin tonë. , duke përfshirë edhe nga mesi i njerëzve të burgosur?”

Në videon e së shtunës, Prigozhin tha se vija e frontit të Rusisë do të shembet pa trupat e tij.

“Nëse tani Wagner, [kompania ushtarake private] tërhiqet nga Bakhmut, atëherë i gjithë fronti do të shkërmoqet dhe sot PMC Wagner po e çimenton atë.

“Nga njëra anë, ne po e tërheqim të gjithë ushtrinë ukrainase mbi veten tonë, po e bluajmë dhe e shkatërrojmë dhe nuk i japim mundësinë të përqendrohet në sektorë të tjerë të frontit.

“Nga ana tjetër, ne po ecim përpara dhe pjesa tjetër [një referencë e dukshme për ushtrinë ruse] janë të detyruar të arrijnë disi për të shpëtuar fytyrën.”

Muajin e kaluar Prigozhin u ankua se ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov po ndalonin furnizimet me municione për trupat e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zjarri mbyt 10 persona në Francë, mes tyre 5 fëmijë

Dhjetë persona, përfshirë pesë fëmijë të moshës nga tre deri në 15…

Pas sëmundjeve të gjakut, kanceri është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në Maqedoni

Sëmundjet kancerogjene janë shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjeve në…

Radev: Rruga e Maqedonisë drejt BE kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve

Presidenti Rumen Radev tha të enjten se një sulm kundër një klubi…

Rumania dëshiron të blejë 18 fluturake turke Bayraktar TB2 për 300 milionë dollarë

Rumania dëshiron të blejë mjete ajrore luftarake pa pilot Bayraktar TB2 (UCAV)…

Lladrovci letër PDK-së: Tkurrja e saj arriti pikën alarmante-dështimin na e paralajmëroi votimi i vitit 2019

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka thënë se tkurrja e…