Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres gjatë vizitës në Bucha, tha: “Këtu, ju ndjeni se sa e rëndësishme është një hetim i plotë dhe llogaridhënia”.

“Unë e mbështes plotësisht gjykatën penale ndërkombëtare dhe i bëj thirrje federatës ruse që të pranojë të bashkëpunojë me ICC (Gjykata Ndërkombëtare Penale). Por kur flasim për krimet e luftës, nuk mund të harrojmë se krimi më i keq është vetë lufta”, tha ai.

Shefi i OKB-së është takuar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyn me të cilin ka parë nga afër pasojat e luftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Disa vende po ‘lobojnë’ për të ndryshuar raportin që adreson problemet mbi ndryshimet klimatike

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të parë nga BBC News tregon…

Haxhiu: Paraja e pasuria e keqpërdorur duhet të konfiskohet – ajo është e qytetarëve dhe jo e individëve

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se ndër zotimet e para…

Të hënën fillon fushata, kandidatët firmosën kodeksin për zgjedhje korrekte

Tre kandidatët për president shteti, Blerim Reka, Gordana Siljanovska dhe Stevo Pendarovski,…

Naftëtarët e Ballshit protestojnë: Rama asnjë vendim për fatin tonë, të flasë edhe opozita

Naftëtarët e uzinës së Ballshit janë mbledhur këtë të enjte në një…

Ushtria e Azerbajxhanit kap 6 ushtarë armenë duke vendosur mina në rrugë në rajonin Kalbajar

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi kapjen e gjashtë ushtarëve armenë të…