Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pret që shtetet anëtare të aleancës të rrisin objektivin e tyre të shpenzimeve të mbrojtjes, që aktualisht qëndron në 2 për qind të GDP-së, kur pritet të takohen për një samit në Vilnius në korrik, tha ai për gazetën gjermane Die Welt.

Qëllimi për të gjitha vendet anëtare të NATO-s, është që çdo vit të investojnë 2 për qind të vlerës së GDP-së së tyre në mbrojtje.

Shtetet anëtare të NATO-s janë angazhuar në vitin 2014 për të rritur shtrirjen e mbrojtjes për të paktën 2 për qind të GDP-së deri në vitin 2024, për pajisjet e forcave të armatosura.

“Supozoj se do të ketë një objektiv të ri për shpenzimet e mbrojtjes kur të takohemi në samitin e NATO-s në Vilnius në korrik të këtij viti”, tha Stoltenberg për Welt.

“Objektivi dy për qind ishte për një dekadë, pra deri në vitin 2024, kështu që tani ne duhet ta përditësojmë atë”, shtoi kreu i Aleancës Veri-Atlantike.

Stoltenberg tha se ende nuk mund të thotë se për çfarë do të bien dakord vendet anëtare.

“Supozoj se do të jetë një synim më ambicioz se më parë, sepse të gjithë e shohin që duhet të investojmë më shumë”, shtoi ai.

Që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në shkurtin e kaluar, shumë aleatë kanë rritur shpenzimet e tyre ushtarake.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Konjufca dhe presidenti kroat flasin për procesin e njohjeve, liberalizimin e vizave dhe integrimin euro-atlantik  

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, i shoqëruar nga…

Sali Berisha nis mbledhjen e nënshkrimeve për mbajtjen e Kuvendit Kombëtar

Ashtu siç ishte paralajmëruar më herë, ish-kryeministri shqiptari Sali Berisha ka nisur…

Kurti: Kërkuam më shumë ushtarë të KFOR-it shkaku i bazave ushtarake serbe rreth Kosovës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për kërkesën e tij që…

Abazoviq nuk i mbijeton mocionit, rrëzohet nga pushteti

Është votuar mocioni ndaj kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, mocion…

Inteligjenca britanike: Ukraina sukses në kundërofensivë, Rusia në mbrojtje

Suksesi i forcave ukrainase në largimin e trupave ruse nga rajoni i…