Jens Stoltenberg deklaroi për CNN se do të largohet nga posti i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s në tetor 2024.

Ai ishte vendosur të jepte dorëheqjen këtë vit, por me luftën në Ukrainë, aleanca e zgjati mandatin e tij me 12 muaj të tjerë.

I pyetur nëse ky vit është vërtet zgjatja e tij e fundit, ish-kryeministri norvegjez tha: “Po, kjo është zgjatja ime e fundit.

“Është një privilegj të shërbesh si sekretar i përgjithshëm i NATO-s dhe është jashtëzakonisht kuptimplotë, veçanërisht tani, kur ka një luftë të plotë në Evropë”.

64-vjeçari vazhdoi: “Ne kemi nevojë që Evropa dhe Amerika e Veriut të qëndrojnë së bashku dhe të jesh sekretar i përgjithshëm për të ndihmuar që kjo të ndodhë, ka qenë me të vërtetë një privilegj i madh.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Efendi Aziri: Islami e ka shenjtëruar dashurinë e njeriut për njeriun

Kumaovë – 14 maj, – Me rastin e Festës së Fitër Bajramit,…

Arma më e fuqishme e ukrainasve në aksion, sistemi raketor HIMARS godet objektivat ushtarake ruse – pamje nga lokacioni i fshehtë

Reporteri i CNN-it ka vizituar lokacionin e fshehtë, ku po ruhet një…

Gjatë fundjavë do të bisedohet për hapjen e tërësishme të kufijve, pa teste dhe karantinë

Gjatë fundjavës do të bisedohet për hapjen e tërësishme të kufijve, respektivisht…

Falsifikimi i fotografisë së shqiptares nga Kosova, Sherife Luta – propaganda ruse e paraqet si viktimë serbe

Ishte një prej refugjatëve që u përndoqën nga forcat serbe gjatë luftës…

Hoti: Provokimet e Vuçiç nuk janë në dobi të normalizimit të marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se deklarimet e presidentit të Serbisë,…