Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka komentuar në konferencën për media betejën për Bakhmutin.

Ai tha se ky qytet ukrainas mund të bie në duart e rusëve në ditët në vazhdim.

“Ajo çfarë po shohim është që Rusia po dërgon më shumë trupa, dhe ajo çfarë u mungon në kualitet rusëve mundohen ta kompensojnë me kuantitet. Kanë pësuar humbje të mëdha, por të njëjtën kohë nuk mund të përjashtojmë mundësinë që Bakhmuti do të mund të bie në ditët në vazhdim”, shtoi Stoltenberg.

“Ne duhet të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën”, shtoi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Në anën tjetër, zyrtarët perëndimorë kanë bërë të ditur se në betejën për Bakhmutin, Rusisë i janë vrarë apo plagosur 30 mijë ushtarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pasaportë e veçantë udhëtimi për të vaksinuarit në BE?

Propozimi i Kryeministrit grek po gjen mbështetje në Bruksel Një dokument vaksinimi…

Osmani takohet me Escobar, Peach dhe Sarraz: Integrimi i Kosovës, përgjigje për parandalimin e agjendës ruse

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar në takime të ndara me…

Nishani: Humbësi i 4 zgjedhjeve po mban peng PD-në

Nga Bujar Nishani/ Të dashur miq, rezultati i zgjedhjeve ishte zhgënjim dhe…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

Ministri i Jashtëm ukrainas: Krimi më i tmerrshëm është se Rusia vjedh fëmijët ukrainas

Transferimi i dyshuar i detyruar i mijëra fëmijëve ukrainas nga Rusia, është…