Shtëpia e Bardhë tha se do të mbështeste çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Finlanda konfirmoi se do të bëjë një ofertë më herët të enjten, ndërsa Suedia pritet t’i bëjë jehonë këtij vendimi në ditët në vijim.

Vende të shumta e kanë mbështetur vendimin, duke përfshirë Gjermaninë, Francën dhe tani ShBA-në.

“Ne do të mbështesim një aplikim në NATO nga Finlanda dhe Suedia nëse ata aplikojnë”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Ne do të respektonim çdo vendim që ata marrin”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Joseph: Afrimi i Ramës me Vuçiqin nuk është ‘i shëndetshëm’

Afrimi i Edi Ramës dhe Aleksandar Vuçiqit nuk është “i shëndetshëm”, thotë…

Alarmon Naim Miftari: Maqedonia po i vret shqiptarët, kjo është metoda që po e përdorin

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari, ka…

Martti Ahtisaari në gjendje të rëndë nga Covid-19

Ish-presidenti i Finlandës, fituesi i Çmimit Nobel për Paqe dhe shpeshherë i…

Fillon sezoni i grevave dhe protestave në Maqedoninë e Veriut

Në vend janë shpallur disa greva, të parët do të nisin punonjësit…

Megjithë marrëveshjen, Anglia dërgon ushtrinë te 4000 kamionistët e bllokuar në Dover e Kent (Foto dramatike)

Megjithë marrëveshjen tregtare të arritur dje mes BE dhe Britanisë, qeveria ka…