SHBA u ka kërkuar aleatëve të saj “të lëvizin çdo gur” për ta mbajtur Kievin të pajisur me armë – ndërsa forcat ruse vazhdojnë të kryejnë sulme në Ukrainën lindore dhe jugore.

Për të dytën ditë radhazi, shpërthime tronditën gjithashtu rajonin separatist të Trans-Dniester në Moldavinë fqinje, duke rrëzuar dy antena të fuqishme radioje pranë kufirit me Ukrainën.

Askush nuk e mori përgjegjësinë për sulmet, por Ukraina fajësoi Rusinë.

Një kërkesë e tillë vjen mes frikës në rritje ndërkombëtare se lufta po fillonte të përhapej më tej mbi kufijtë.

Ndërkohë, në Gjermani, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin thirri një takim me zyrtarë nga rreth 40 vende në bazën ajrore amerikane në Ramstein.

Ndërsa në një fjalim sonte, Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss pritet të thotë se Perëndimi duhet të përgatitet për “afat të gjatë” për të siguruar humbjen e Rusisë në Ukrainë dhe t’u bëjë thirrje aleatëve të rrisin shpenzimet e mbrojtjes dhe të furnizojnë Kievin me tanke dhe aeroplanë luftarakë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjykata Penale “ngrin” pasurinë e pronarit të bankës Eurostandard Trifun Kostovski

Gjykata Penale ngriu pasurinë e biznesmenit Trifun Kostovski, pronar i Bankës së…

Zakharieva: Nëse Petkov dëshiron të heqë veton, ndërsa RMV nuk po ndërmerr asnjë masë, presioni normalisht do të rritet

Nëse kryeministri Petkov thotë se do të heqë veton dhe Republika e…

Infektologu Ahmeti: Sa më shumë vonohemi me vaksinim, aq më shumë do krijohen variante të COVID-19

Infektologu Salih Ahmeti përmes një video-mesazhi të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë,…

Media sllovene: Pahor dëshiron ta zëvendësojë Lajçakun?

Presidenti slloven Borut Pahor, të cilit i skadon mandati i dytë sivjet…

Sot hapet pika për testim ndaj Covid-19 në Çair

Testimi për koronavirusin prej sot në Shkup do të bëhet në Poliklinikën…